Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Gelişimsel Pediatri ve Beslenme  >  Anne Sütü, İnek Sütü Veya Soya Bazlı Formula İle Beslenen Bebeklerin Bir Yaşındaki Gelişimsel Durumu

Anne Sütü, İnek Sütü Veya Soya Bazlı Formula İle Beslenen Bebeklerin Bir Yaşındaki Gelişimsel Durumu

Ekleyen:   /   14 Eylül 2012  /   Yorum Yok

Soya bazlı Formulaların normal gelişimi desteklediği rapor edilmiş olsa da, soya proteini ile ilişkili fitokimyasalların gelişim üzerine olumsuz etkilerine dair endişeler devam etmektedir. Bu çalışma hayatın ilk yılında anne sütü (BF), süt bazlı formula (MF) veya soya bazlı (SF) formula ile beslenen bebeklerde gelişimsel durumu (mental, motor ve dil) değerlendirmek için planlanmıştır.

Sağlıklı bebekler (n=391) longitüdinal olarak 3, 6, 9 ve 12. aylarda, “Bayley Scales of Infant Development” ve “Preschool Language Scale-3” testleri ile değerlendirildi. Sonuçları etkileyebilecek olan sosyoekonomik durum, annenin yaşı ve IQ’su, gestasyonel yaş, doğum ağırlığı, cinsiyet, baş çevresi, ırk ve diyet öyküsü gibi değişkenler ayarlandı.

MF ve SF ile beslenenler arasında bir fark bulunmadı. BF ile beslenen bebeklerin 6 ve 12.ayda mental gelişim indeks (MDI) skorları daha yüksek bulundu (P<0.05). Altıncı aydaki psikomotor gelişim indeks (PDI) skorları BF bebeklerde SF ile beslenenlerden daha yüksek; 3 ve 6.ayda “Preschool Language Scale-3” skorları ise MF ile beslenen bebeklerden daha yüksek bulundu (P <0.05).

Sonuç olarak bakıldığında değerlendirilen tüm gelişimsel test skorları normal sınırlardaydı. MF ve SF grupları arasında fark yoktu. Formula ile beslenen bebekler ile karşılaştırıldığında BF grubunda kognitif gelişim biraz daha iyi saptandı.

Pediatrics 2012; 129(6):1134-40

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →