Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Çocuk Kardiyoloji  >  Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Ekleyen:   /   09 Aralık 2012  /   Yorum Yok

Hayvan çalışmaları in-utero glukokortikoid maruziyetinin uzun dönemde vasküler gelişim ve glukoz metabolizması üzerine etkileri olduğunu göstermiştir. Benzer etkinin insanlarda da olabileceği araştırılmıştır.

Prematüre doğum öyküsü olan, 23-28 yaşları arasındaki 102 genç erişkin ile ilişkili veriler prospektif olarak doğumundan itibaren toplandı, diğer taraftan sorunsuz hamilelik öyküsü olan, term ve kardiyovasküler MRI uygulanmış olan 95 erişkin çalışmaya alındı. Kardiyak ve aortik yapı ve fonksiyonları, kardiyovasküler risk profili karşılaştırıldı, aynı grup içerisinde vaka kontrollü çalışma olarak antenatal steroidlere maruz kalan 16 ve maruz kalmayan 32 katılımcıda (diğer perinatal değişkenler benzerdi) bu değişkenler değerlendirildi. Sonuçlar term doğanlarla karşılaştırıldı.

Anneleri antenatal steroid alan erişkinlerde, çıkan aortanın genişleyebilirliği azalmıştı (9.88 ± 3.21 vs 13.62 ± 3.88 mm Hg−1 × 103, P = .002) ve aortik ark nabız dalga hızı artmıştı (5.45 ± 1.41 vs 4.47 ± 0.91 m/s, P = .006). Artmış kalınlık, bir dekat daha yaşlı olan term erişkinlere benzerdi. Antenatal steroidlere maruz kalanlarda, β-cell fonksiyonlarının “homeostatik” model değerlendirmesinde önemli farklılıklar vardı (P = .010), fakat multipl regresyon analizinde aortik fonksiyonlar üzerine steroidlerin etkisini açıklamadı.

Sonuç olarak; preterm bebklerin antenatal glukokortikoidlere maruz kalması, artmış aortik ark kalınlığı ve erken erişkinlik döneminde glukoz metabolizmasındaki değişiklikler ile ilişkili bulundu.

Pediatrics 2012; 129(5):e1282-e1290

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

Child with chocolate.

Çocukların Kan Basıncı İçin Koyu Çikolata “Dark Chocolate (DC)”: Randomize Çalışma

Devamını Oku →