Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Çocuk Nöroloji  >  Basit Febril Konvulziyon Nedeni İle Getirilen Çocuğun Nörolojik Açıdan Tanısal Değerlendirilmesi

Basit Febril Konvulziyon Nedeni İle Getirilen Çocuğun Nörolojik Açıdan Tanısal Değerlendirilmesi

Ekleyen:   /   04 Eylül 2012  /   Yorum Yok

Amaç altı ay ile 60 ay arası basit febril konvulziyon nedeni ile getirilen çocuklarda tanı ve değerlendirmede kanıta dayalı verileri gözden geçirmek ve en son 1996 yılında Amerikan Pediatri Akademisi tarafından yayınlanan basit febril konvulziyon tanısal rehberini revize etmektir.

1996 yılından 2009 yılına kadar febril konvulziyon ile ilgili literatür özellikle lomber ponksiyon, elektroensefalografi, kan incelemeleri ve nörogörüntüleme konuları dikkate alınarak tekrar gözden geçirilmiştir.

Basit febril konvulziyon nedeni ile getirilen çocuğu değerlendiren klinisyenler tüm dikkatini ateş odağını bulmaya yöneltmelidirler. Ateşle getirilen her çocuğun ayırıcı tanısında menenjit akla gelmeli ve klinik bulgular varsa lomber ponksiyon yapılmalıdır. Ateş ve nöbet ile getirilen 6-12 ay arası süt çocuklarında Haemophilus influenzae type b (Hib) or Streptococcus pneumoniae aşıları aşı takvimine uygun yapılmamışsa veya çocuğun aşılanma durumu bilinmiyorsa artmış bakteriyel menenjit riskinden ötürü lomber ponksiyon yapılması bir seçenektir. Yine öncesinde antibiyotik tedavisi almış çocuklarda lomber ponksiyon yapılması bir seçenektir. Genel olarak basit febril konvulziyonlu çocuklarda özellikle elektroensefalografi, kan incelemeleri ve nörogörüntüleme yapılmasında gerek yoktur.

Pediatrics, 2011 Feb;127(2):389-94.

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →