Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Çocuk Nöroloji  >  Çocuklarda Ciddi Baş Ağrısı: Migren

Çocuklarda Ciddi Baş Ağrısı: Migren

Ekleyen:   /   16 Mayıs 2012  /   Yorum Yok

Migren çocukluk çağının en sık, tekrarlayıcı başağrısı nedenidir. Aile öyküsü alındığında genellikle ailede başka bireylerde de benzer özellikte başağrısı ataklarının olduğu görülmektedir. Bunun nedeni migren başağrısında genetik yatkınlığın olmasıdır. Migren sıklığı 7-11 yaş arasında %4-11, 15 yaşta ise %8-23 olarak bildirilmektedir. Ergenlikten önce erkek ve kızlarda eşit sıklıkta görülmekte iken 11-12 yaşlarından sonra kızlarda daha sık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Migren başağrısının özelliği ataklar halinde ortaya çıkmasıdır. Atak aralarında hastalar herhangi bir yakınmaları olmayıp sağlıklıdırlar. Başağrısı atakları çocuklarda 1-72 saat sürer. Ağrı daha çok şakaklar ve alında hissedilir. Genellikle başın bir tarafında yani tek taraflı başağrısı vardır, ancak çocuklarda iki taraflı olması da sık karşılaşılan bir durumdur. Başağrısı zonklayıcı tiptedir. Çocuklar bunu “kafamda bir şey atıyor” şeklinde tanımlayabilmektedir. Şiddet olarak orta veya ağır şiddettedir ve çocuğun okula gitme, ders çalışma ya da oyun oynama gibi rutin aktivitelerini yapmasını engeller. Çocuk genellikle yatmak ister. Bulantı ya da kusmanın eşlik etmesi nedeniyle iştahı azalır. Başağrısı yürümek, merdiven çıkmak gibi gündelik bedensel hareketlerle artış gösterir. Ağrı esnasında genellikle parlak ışıktan ve gürültüden rahatsız olma söz konusudur. Yine başağrısı atağı sırasında bulantı veya kusma sıklıkla eşlik eder. Bu özellikleri taşıyan toplam beş başağrısı atağı olması ve buna neden olacak başka bir hastalığın olmaması durumunda migren teşhisi konabilmektedir.

Bazı olgularda migren başağrısı başlamadan önce en az 5-10 dakika, en fazla da 60 dakika süren, geçici görme kaybı, görme alanı içinde yanıp sönen ışıklar, sinek uçuşması, parlak zigzag ya da toplar görme ya da daha nadir olarak tuhaf koku duyma, uyuşma gibi yakınmalar olabilmektedir. Bu gelip geçici yakınmalara “aura” denmektedir. Çocuklarda auralı migren daha nadir olarak görülür. Auralı migren teşhisi koymak için iki atak geçirilmiş olması yeterlidir.

Migren başağrısının tedavisinde öncelikle koruyucu önlemler uygulanmalıdır. Bazı faktörler migren başağrısını tetikleyebilmektedir. Bunlar yorgunluk, fizik egzersiz, stres, anksiyete, hipoglisemi, açlık, uykusuzluk ya da aşırı uyku, parlak ışık, gürültü, bazı kokular, bazı yiyecekler, soğuk, sıcak, menstrüasyon ve kafeindir. Bu faktörlerden uzak durulması atakların sıklık ve şiddetini azaltır. Düzenli uyku, düzenli egzersiz yapma, düzenli yemek yeme, sık ağrı kesici almamak, kafein kısıtlanması ve kas gevşetme egzersizleri koruyucu önlemler arasında sayılmaktadır.

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →