Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Çocuk Kardiyoloji  >  Çocukların Kan Basıncı İçin Koyu Çikolata “Dark Chocolate (DC)”: Randomize Çalışma

Çocukların Kan Basıncı İçin Koyu Çikolata “Dark Chocolate (DC)”: Randomize Çalışma

Ekleyen:   /   03 Aralık 2012  /   Yorum Yok

Hipertansiyon olmaksızın, erişkin yaştaki kan basıncı yükseklikleri kardiyovasküler hastalıkların habercisidir ve çocukluk çağındaki kan basıncı bu sürecin belirleyicisidir. Erişkinlerde düzenli DC tüketimi kan basıncını düşürür, fakat çocuklardaki etkisi bilinmemektedir.

Çalışmanın amacı; okul temelli DC kullanımının uygulanabilirliğini değerlendirmek ve kısa dönemdeki ortalama grup kan basıncı üzerine etkisini incelemek.

Çalışmaya 194 çocuk dahil edilmiş (10-12 yaşları arasında); çalışma grubu (7 g/gün, 7 hafta DC kullanan grup, n=124) ve kontrol grubu (n=70) şeklinde randomize edilmiş.

Çalışma ve kontrol grubundaki öğrencilerin sistolik (ortalama fark 1,7 mm Hg, % 95CI −0,6 – 4,1) ve diastolik (−1.2 mm Hg, % 95 CI −3.6 – 1.3) kan basınçları, antropoemetrik ölçümleri ve iyilik halleri benzer bulunmuş,

Sonuç olarak; okul çağındaki çocukların DC kullanımı uygun görülürken, tanımlayıcı çalışmalara, daha geniş çalışma grubuna ve endovasküler ölçümleri değerlendiren araştırmalara gereksinim vardır. Diğer taraftan daha yüksek antioksidan doz ve sürenin tanımlanması gereklidir.

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →