Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Gelişimsel Pediatri ve Beslenme  >  Formulanın Uzun Zincirli Poliansatüre Serbest Yağ Asidi İle Süplementasyonu Ve Bebekteki Bilişsel Fonksiyonların Metaanaliz İle Değerlendirilmesi

Formulanın Uzun Zincirli Poliansatüre Serbest Yağ Asidi İle Süplementasyonu Ve Bebekteki Bilişsel Fonksiyonların Metaanaliz İle Değerlendirilmesi

Ekleyen:   /   21 Kasım 2012  /   Yorum Yok

Bebek mamaları, bilişsel fonksiyonları düzelttiği hipotezi nedeniyle uzun zincirli poliansatüre serbest yağ asitleri (LCPUFAs) ile süplemente edilmiştir. Bu metaanaliz çalışması, mamaların LCPUFA ile süplemente edilmesinin erken bilişsel gelişim üzerine olan etkinliğini araştırmıştır.

İki araştırmacı, PubMed, PsychInfo, ve Scopus’de tarama yaparak bu konu ile ilgili randomize kontrollü araştırmaları değerlendirmiştir. Nörolojik değerlendirmede “Bayley Scales of Infant Development” değerlendirmesini kullanan araştırmalar dikkate alınmıştır. LCPUFA sülemantasyonu yapılan ve yapılmayan mamaları kullanan bebekler arasındaki “Bayley Scales of Infant Development” skor farkının değerlendirilmesi esas amaç olarak belirlenmiştir. İkincil amaç olarak ise subgrup analizi ve meta-regresyon yöntemiyle LCPUFA dozu ve çalışmanın metadolojik kalitesi değerlendirilmiştir.

Bu çalışma kriterlerini karşılayan 12 çalışma ve 1802 bebek çalışmaya dahil edilmiştir. Metaanaliz çalışması sonucu, Formulaların LCPUFA ile süplementasyonunun bebeklerin bilişsel fonksiyonları üzerinde anlamlı etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. Subgrup analizinde LCPUFA dozu veya prematürite durumunun, süplementasyonun etkinliği üzerine bir katkısı gösterilememiştir.

Sonuç olarak, bebek formulalarının LCPUFA ile süplementasyonu, erken dönemde bilişsel fonksiyonları düzeltmede yetersiz kalmıştır. LCPUFA süplementasyonunun ileri dönemdeki bilişsel fonksiyonlar üzerine etkisini araştıran veya nörogelişimi değerlendiren diğer yöntemlerin kullanıldığı daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.

Pediatrics, 2012;129(6):1141-1149

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →