Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Çocuk Neonatoloji  >  Genel Taramada Exchange Transfüzyon Eşik Değeri İçin Total Serum Bilirubin Düzeyi

Genel Taramada Exchange Transfüzyon Eşik Değeri İçin Total Serum Bilirubin Düzeyi

Ekleyen:   /   17 Ekim 2012  /   Yorum Yok

Amaç:

Genel taramada Amerikan Pediatri Akademisi’nin belirlediği  exchange transfüzyon eşik değerlerini aşan veya ulaşan total serum bilirubin düzeylerinin insidansını ve belirteçlerini tanımlamak.

Yöntem:

2005-2007 yılları arasında genel total serum bilirubin taramasının yürütüldüğü Northern California Kaiser Permanente Medical Care Program hastanelerinde doğan ≥35 hafta,  18089 yenidoğanın elektronik verilerinin retrospektif, kohort analizi yapıldı. Total serum bilirubin düzeyi APA’nin belirlediği exchange transfüzyon eşik değerlerine ulaşan infantların verileri kullanıldı.

Sonuçlar:

Sonucu karşılayan 22 infant saptandı (0.12%); 14’ü (63.6%) 38 haftanın altındaydı. Sadece bir infanta exchange transfüzyon uygulandı. Hiçbir infantta sekel gelişmedi. 22 infantın hepsinde  APA risk nomogramına göre ilk total serum bilirubin düzeyleri en az yüksek-orta risk düzeyinde ve 38 hafta üstü için yüksek risk düzeyindeydi, ancak 15 infantta (68%) fototerapi düzeyinin altındaydı. Bu 15 infantın 2’ sinin fototerapisi başarısız oldu, 13’ünde ise total serum bilirubin düzeyi 24 saatten önce tekrarlanmamıştı. Bunun yanında yüksek- orta risk düzeyinde veya daha yüksek olanların testlerinin tekrarlanması için 2166 ek bilirubin testi gerekmekteydi.

Yorum:

Exchange eşik değerinin belirlenmesinde tarama duyarlı ancak spesifik değildir.

J Pediatr 2012;160:796-800

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →