Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Gelişimsel Pediatri ve Beslenme  >  Hamilelik Sırasında Kafein Alımı ve Çocukların 5-6 Yaşında Davranış Problemi Riski

Hamilelik Sırasında Kafein Alımı ve Çocukların 5-6 Yaşında Davranış Problemi Riski

Ekleyen:   /   09 Kasım 2012  /   Yorum Yok

Hamilelik sırasında kafein alımı ve çocukların davranışsal sonuçlarını araştıran insan çalışmaları yetersizdir. Prospektif olarak dizayn edilen bu araştırmada, hamilelik sırasında kafein tüketiminin 5-6 yaşlarında çocukların davranışsal problemleri ile ilişkisi araştırılmıştır. Çocuğun cinsiyeti ve annenin sigara içmesi ile fetal gelişme geriliği ve gebelik yaşı gibi sonuçları etkiyebilecek nedenler de değerlendirilmiştir.

Toplum tabanlı etnik doğum kohortuna göre, diyette kafein alımı, hamileliğin 16.haftasında (kahve, kafeinlenmiş çay ve kola) değerlendirilmiş (annenin kendi raporuna göre, n=8202). Beş yaşında, çocukların duygusal sorunları, davranış sorunları, hiperaktivite / dikkat eksikliği problemleri, akran ilişki sorunları ve olumlu sosyal davranışları “Strengths and Difficulties Questionnaire” anketi ile anne ve öğretmenin (n = 3439) her ikisi tarafından değerlendirilmiş. Analizler anne yaşı, etnik köken, evli olmadan beraber yaşama, eğitim, sigara ve hamilelik sırasında alkol tüketimi, çocuğun cinsiyeti, ailenin büyüklüğü, doğum öncesi anne anksiyete durumu gibi değişkenler için ayarlanmış.

Kafein alımının davranış sorunları veya yetersiz sosyal davranışlar için daha yüksek bir riske sahip olmadığı saptanmış. Ne çocuğun cinsiyetinin ne de fetal büyüme kısıtlılığı ve gebelik haftasının bu sonuçlar üzerine etkisi olduğu gösterilememiştir.

Sonuç olarak; beş yaşında değerlendirildiğinde çocukların davranış problemleri üzerinde kafeinin intrauterin maruziyetinin gelişimsel programlama üzerinde etkileri olduğuna dair bir kanıt bulunamamış. Mevcut sonuçlar, çocuklarının davranış problemlerini önlemek için hamilelikte kafein alımını azaltmayı önermek gibi bir tavsiyeyi önermemektedir.

Pediatrics, 2012.

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →