Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Çocuk Yoğun Bakım  >  Kritik Hasta Çocuklarda Vitamin D Eksikliği

Kritik Hasta Çocuklarda Vitamin D Eksikliği

Ekleyen:   /   03 Kasım 2012  /   Yorum Yok

Vitamin D kardiyovasküler ve immun sistemi etkilemektedir. Bu çalışmada kritik olarak hasta olan çocuklarda vitamin D eksikliği prevelansını ve 25-hydroxy vitamin D (25(OH)D) düzeylerini etkileyen faktörleri saptamayı amaçlamışlar. Ayrıca ciddi enfeksiyonu olan çocuklarda ve hastalık şiddeti artmış olanlarda düzeylerin daha düşük olabileceğini ileri sürmüşler.

Kasım 2009-Kasım 2010 yılları arasında ciddi veya kritik hastalığı nedeniyle pediatrik yoğun bakıma kabul edilen 511 hasta çalışmaya alınmış. Yoğun bakıma kabulden sonra kanları alınarak 25(OH)D konsantrasyonları “Diasorin radioimmunoassay” yöntemi kullanılarak analiz edilmiş.

Ortalama 25(OH)D düzeyi 22.5 ng/ml olup; hastaların %40.1’inde 25(OH)D eksik (düzey < 20ng/ml) saptanmış. Çok değişkenli analizde yaş ve ırkın 25(OH)D eksikliği ile ilişkili olduğu; yaz sezonu, vitamin D süplementasyonu ve formula alımının koruyucu olduğu görülmüş. Hayatı tehdit eden enfeksiyon nedeniyle yoğun bakıma kabul edilen 238 çocukta (%46.6) başlangıçta 25(OH)D düzeyleri düşük değil iken, septik şok geliştiğinde (n=51, %10)  bakılan ortalama 25(OH)D düzeyi 19.2 ng/mL bulunmuş; P = .0008. Eksiklikle ilişkili faktörler ayarlandıktan sonra, en düşük düzeyler yattıkları günkü hastalık şiddeti ile ilişkili bulunmuş (OR:1.19, “Pediatric Risk of Mortality III” skorundaki her bir çeyreklik artış 25(OH)D düzeyinde 5 ng/ml azalmaya neden olmuş, % 95 CI 1.10–1.28; P < .0001).

Sonuç olarak; kritik hasta çocuklarda vitamin D eksikliğinin yüksek oranda olduğu bulunmuş. Kemik gelişimive immünitede D vitamininin rolleri göz önüne alındığında, vitamin D eksikliği için risk faktörü olan kritik hasta çocukların taranması ve etkili replasman tedavisnin uygulanması vurgulanmış.

Pediatrics, Aug 2012.

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →