Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Çocuk Yoğun Bakım  >  Kritik Hastalığı Olan Çocuklarda Retinal Hemoraji Prevalansı

Kritik Hastalığı Olan Çocuklarda Retinal Hemoraji Prevalansı

Ekleyen:   /   12 Haziran 2012  /   Yorum Yok

 

Ensefalopati ve subdural kanamaya eşlik eden ağır retinal kanamaların (RK) çocuk istismarına bağlı kafa travmasının (ÇİKT) göstergesi olduğu düşünülmektedir.

Bu çalışmada çocuk istismarı olmadığı bilinen olgularda retinal kanama sıklığı, dağılımı ve derecesini değerlendirmek için Çocuk Yoğun Bakım Ünitesine yatırılan ≥ 6 haftadan büyük çocuk hastalara retinal muayene gerçekleştirilmiş. Çocuk istismarı düşünülen veya gözü içeren travması olan hastalar ile elektif yatışlar hariç tutulmuş.

RK prevalansı % 15,1 olarak bulunmuş (24/159) ancak sadece % 3,7 hastada (6/159) RK derecesi ağır olarak sınıflanmış. Ağır derecede RK olan hastaların 3’ünün tanısı AML ve sepsis, 2’sinin kazaya bağlı kafa travması, 1’inin yenidoğanın hemorajik hastalığına bağlı geç ağır koagülopati olarak saptanmış. Yaş, cinsiyet, konvülsiyon, hafif-orta derecede koagülopati veya kardiopulmoner resüsitasyon ile ağır RK arasında ilişki saptanmamış.

Sonuç olarak, çocuk istismarı dışı nedenlere bağlı olan ağır retinal kanama çok nadiren (sadece AML-sepsis, ağır koagülopati-yenidoğanın hemorajik hastalığı ya da kazaya bağlı fatal kafa travması) görülmüş.
Pediatrics 2012; 6:e1388-e1396

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →