Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Çocuk Neonatoloji  >  Neonatal Nekrotizan Enterokolitli Bebeklerin Yedi Yaşlarındaki Sonuçları: Oracle Çocuk Çalışması

Neonatal Nekrotizan Enterokolitli Bebeklerin Yedi Yaşlarındaki Sonuçları: Oracle Çocuk Çalışması

Ekleyen:   /   25 Ekim 2012  /   Yorum Yok

Nekrotizan enterokolit (NEC) çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerde hipoksi, enfeksiyon ve beslenme gibi faktörlerin kombinasyonu sonucu oluşan ciddi bir durumdur.

Daha önce yapılan ORACLE çalışması co-amoksilav alan erken membran rüptürü olan anne bebeklerinde NEC riskinin anlamlı olarak arttığını göstermişti. Eritromisin verilen erken membran rüptürlü anne bebeklerinde ise kısa dönem maternal ve neonatal morbidite de iyileşmeler saptanmıştı. Ancak eritromisin verilen spontan preterm doğum eylemi başlamış ve membranları sağlam olan anne bebeklerinde serebral felç riski iki kat artış göstermişti.

Bu çalışmada ORACLE çalışmasında NEC tanısı alan bebeklerin yedi yıl sonrasındaki sonuçları bildirilmiştir. Bu bebeklerde kontrol grubuna göre neonatal mortalite 14.6 kat,  motor, duysal ve kognitif bozukluklar 1.55 kat ve barsak fonksiyon bozuklukları 3.96 kat daha fazla bulunmuştur. Davranış ve eğitim problemleri bakımından iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır.

Arch  Dis Child Fetal Neonatal Ed 2012; 97: F318-F322

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →