Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Çocuk İmmunoloji, Allerjik Hastalıklar ve Göğüs Hastalıkları  >  Obstrüktif Uyku Apnesi Olan Çocuklarda Montelukast: Çift Kör Plasebo Kontrollü Çalışma

Obstrüktif Uyku Apnesi Olan Çocuklarda Montelukast: Çift Kör Plasebo Kontrollü Çalışma

Ekleyen:   /   24 Kasım 2012  /   Yorum Yok

Ciddi düzeyde olmayan obstrüktif uyku apnesi olan çocuklarda, lökotrien düzenleyicileri gibi alternatif tedavi yaklaşımları yararlı olabilir. Montelukast, obstrüktif uyku apnesinde yararlı olabilir. Bunu test etmek için çift kör, plasebo kontrollü çalışma planlanmış.

Poolisomnografi ile obstrüktif uyku apnesi tanısı alan 46 çocuk değerlendirilmiş. Prospektif, çift kör, randomize çalışmada çocuklar günlük 4 veya 5 mg (< 6 veya > 6 yaş, sırasıyla) oral montelukast veya plaseboyu 12 hafta almışlar. Polisomnografik değerlendirme, aile anketleri ve radyografi ile tedavi öncesi ve sonrası adenoidlerin hacmi değerlendirilmiş.

Plasebo alan 23 çocukla karşılaştırıldığında, montelukast kullanan 23 çocukta solunum düzensizliklerinin polisomnografik ölçümlerinde (obstrüktif apne indeksi), şikayetlerinde ve adenoid hacimlerinde belirgin düzelme görülmüş. Obstrüktif apne indeksi, tedavi edilen çocukların % 65,2’sinde % 50’nin üzerinde düzelmiş. Herhangi bir yan etki görülmemiş.

Sonuç olarak; oral montelukastın 12 hafta boyunca uygulanması obstrüktif uyku apnesinin şiddetini ve ağır olmayan obstrüktif uyku apnesi olan vakalarda ise adenoid hipertrofisini azaltmış.

Pediatrics; Aug 2012

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →