Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Çocuk Neonatoloji  >  Oda Havası Veya %100 Oksijen İle Resüsite Edilen Bebeklerin Nörogelişimsel Sonuçları: Sistematik Derleme Ve Metaanaliz

Oda Havası Veya %100 Oksijen İle Resüsite Edilen Bebeklerin Nörogelişimsel Sonuçları: Sistematik Derleme Ve Metaanaliz

Ekleyen:   /   22 Ekim 2012  /   Yorum Yok

Yenidoğan bebeklerin oda havası ile resüsitasyonunun mortaliteyi azalttığı görülmüştür. Bununla birlikte nörogelişimsel izlem sonuçları yetersizdir.

Oda havası veya %100 oksijen ile resüsite edildiği rapor edilen tüm çalışmalar metaanaliz ile değerlendirildi. Buna uygun 10 çalışma bulundu, bunlarda 3 tanesinde izlem verileri mevcuttu. Merkezlerde takipleri gerçekleştirilen 678 bebek yer aldı. Bunlardan 113 tanesi öldü, geriye kalan 565 bebek izlendi. Toplam 414 çocuk değerlendirildi (uygun olan çocukların %73’ü, 195 tanesi oda havası ile, 219’u %100 oksijen ile). Oda havası grubunda yer alan bebeklerin %12.8’inde anormal nörogelişimsel sonuçlar saptanırken, %100 oksijen grubunda bu oran %10.5 olarak görüldü [typical relative risk (RR) 1.24, %95 confidence interval 0.73–2.10].

Sonuç olarak; uzun dönem izlenildiğinde anormal gelişim açısından iki grup arasında herhangi bir anlamlı fark saptanmamıştır. Ancak bu sonuçların kesin zarar veya yarar yönünde olabileceği yorumu açıktır.

Neonatology, 2012.

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →