Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Çocuk Neonatoloji  >  Preterm Doğumlarda Preeklampsi Ve Prematüre Retinopatisi

Preterm Doğumlarda Preeklampsi Ve Prematüre Retinopatisi

Ekleyen:   /   10 Ekim 2012  /   Yorum Yok

Gestasyonel hipertansiyon, preeklampsi ve prematüre retinopatisi (ROP) arasındaki ilişki hala net değildir. Bu nedenle geniş kohort veritabanı kullanılarak, maternal gestasyonel hipertansiyon ve preeklampsinin, preterm bebeklerde ROP üzerine olan etkisi araştırılmıştır.

Bu nedenle daha önceki geriye dönük kohort çalışmanın verileri kullanılarak uygun 25473 preterm bebek çalışmaya alınmıştır. Çoklu lojistik regresyon analizi kullanılarak, potansiyel olarak ROP gelişimini etkileyebilecek değişkenleri kontrol ederek, maternal gestasyonel hipertansiyon ve preeklampsinin, preterm bebeklerde ROP üzerine olan etkisi araştırılmıştır.

8578 erken preterm bebeğin (GW < 34 hafta), 1024’ünde (%11.69) ROP saptanırken; 16715 geç preterm bebeğin sadece 29’unda (% 0.17) ROP saptandı. Sonuçları etkileyebilecek değişkenler kontrol edildikten sonra bakıldığında; preeklampsinin ROP riskini önemli oranda azalttığı (erken preterm bebkler için; adjusted odds ratio [aOR], 0.65; % 95 [CI], 0.49–0.86; geç preterm bebekler için aOR, 0.10; 95% CI, 0.01–0.93; tüm preterm doğanlar için aOR, 0.66; 95% CI, 0.50–0.87 ) saptandı. Gestasyonel hipertansiyonun, erken veya geç preterm doğumlar için ROP üzerine bir etkisi saptanmadı.

Sonuç olarak; preeklampsinin preterm doğumlarda ROP riskini azalttığı, fakat gestasyonel hipertansiyonun bir etkisinin olmadığı saptandı.

Pediatrics, 2012.

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →