Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Çocuk Neonatoloji  >  Preterm İnfantlarda Sürekli Pozitif Hava Yolu Basıncı İle Birlikte Minimal İnvaziv Sürfaktan Tedavisi

Preterm İnfantlarda Sürekli Pozitif Hava Yolu Basıncı İle Birlikte Minimal İnvaziv Sürfaktan Tedavisi

Ekleyen:   /   07 Ekim 2012  /   Yorum Yok

Bu çalışmada preterm infantlarda sürekli hava yolu basıncı ile birlikte minimal invaziv surfaktan tedavisinin (MİST) uygulanabilirliği ve potansiyel etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.

Yöntem:

Çalışmaya alınma kriterleri, infant eğer CPAP basıncı ≥7 cmH2O ve FiO2≥0,3 (25-28 gestasyon haftası, n=38)ise veya FiO2≥0,35 (29-32 gestasyon haftası, n=23) iki ayrı merkezde çalışma düzenlenmiştir. Çalışmaya alınan hastalara premedikasyon uygulanmadan direk laringoskopi ile vokal kordlar görülerek yerleştirilen kateter ile surfaktan (100 veya 200 mg/kg Proctant alfa) verilmiştir ve takiben tekrar CPAP’ alınmıştır. Sonuçlar surfaktan tedavisi alan infantlar ve aynı CPAP ve FiO2 eşiklerine ulaşan kontrol grubu arasında karşılaştırılmıştır.

Sonuçlar:

Sürfaktan tüm vakalara MIST yöntemiyle başarıyla uygulanmıştır. Sonrasında FiO2 de hızlı ve devamlı bir azalma sağlanmıştır. 25-28 haftalık infantlar için <72 saat entübasyon gereksinimin kontrol grubuyla kıyaslandığında azaldığı görülmüştür ( %32 karşılık %68; OR 0,21, %95 CI 0,083-0,55) benzer bir eğilim 29-32 haftalık infantlar arasında da görülmüştür (%22 karşılık %45; OR 0,34, %95 CI 0,11-1,1). Ventilasyon süresi ve bronkopulmoner displazi insidensi benzer bulunmakla birlikte MIST uygulanan grupta oksijen tedavi süresinin kısaldığı gösterilmiştir.

Bu çalışma ile sürfaktan tedavisinin trakeal kateter yoluyla verilmesinin uygulanabilir ve potansiyel olarak efektif olduğu ve bu konudaki çalışmaların devam etmesi gerektiği belirtilmiştir.

Dargaville P, Aiyappan A, Paoli A et all. Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed, 2012.

 

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →