Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Makaleler  >  Sezaryen Doğum Ve Okul Öncesi Çocukluk Yaş Grubunda Obesite Riski: Prospektif Kohort Çalışma

Sezaryen Doğum Ve Okul Öncesi Çocukluk Yaş Grubunda Obesite Riski: Prospektif Kohort Çalışma

Ekleyen:   /   28 Eylül 2012  /   Yorum Yok

Çalışmanın amacı, sezaryen doğumun çocukluk çağında obesite için risk faktörü olup olmadığını araştırmak. Çalışma prospektif, doğum öncesi kohort çalışma olarak tasarlanmış.

Çalışmaya,1999-2002 yılları arasında erken hamilelik dönemindeki kadınlar dahil edilmiş, doğum sonrası çocukları izlenmiş. Çalışmaya 1255 çocuk dahil edilmiş ve 3 yaşında vücut kompozisyonları değerlendirilmiş.

Çalışma periyodunda 284 çocuk (%22,6) sezaryenle doğmuş. Üç yaşında sezaryenle doğan çocukların %15,7’sinde obezite saptanırken, vajinal yolla doğanlarda bu oran %7,5 olarak görülmüş. Çok değişkenli lojistik ve lineer regresyon modeli ile annenin hamilelik öncesi BMI, doğum ağırlığı gibi değişkenler ayarlandığında; sezaryenle doğum 3 yaşında daha yüksek oranda obezite (OR 2,10, %95 CI 1,36 – 3,23), daha yüksek ortalama BMI-z skoru (0.20 birim, % 95 CI 0,07 – 0,33) ve daha yüksek triseps kalınlığı ve subskapuler deri kıvrımı kalınlığı (0,94 mm, % 95 CI 0,36 – 1,51) saptanmış.

Sonuç olarak, sezaryenle doğan bebeklerde obezite riski artmış olabilir. Bu bulguların doğrulanması  ve altta yatan mekanizmanın ortaya koyulabilmesi için daha ileri araştırmalara gereksinim vardır.

Arch Dis Child, 2012.

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →