Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Çocuk Neonatoloji  >  Term Yenidoğan İçin İdeal D Vitamini Dozu Nedir?

Term Yenidoğan İçin İdeal D Vitamini Dozu Nedir?

Ekleyen:   /   19 Ekim 2012  /   Yorum Yok


D vitamini
kemik sağlığı için gereklidir ve yeterli düzeyde alınmaz ise çocuklarda raşitizmle sonuçlanabilir. Bununla birlikte son yıllarda D vitamini eksikliğini tip 1 diyabet, inflamatuar ve alerjik hastalıklar gibi birçok hastalıkla ilişkilendiren çalışmalar da dikkati çekmektedir. D vitamini kutanöz sentezi için sınırlı doğal besin kaynakları vardır ve yeterli güneşe maruziyet gerekmektedir. Ancak çocuklara verilmesi gereken günlük  D vitamin desteğinin dozu konusunda farklı öneriler mevcuttur.

Bu çalışmada 1990-2011 yılları arasında, Cochrane kütüphanesi de dahil olmak üzere ilgili literatürler taranmış, yeterli D vitamini düzeyini sağlamak için öneriler sadece anne sütü olanlar dahil olmak üzere tüm çocukları kapsayacak şekilde revize edilmiştir.

Serum vitamin D düzeyi <50 nmol/l ise yetersizlik; <25 nmol/ ise ciddi eksiklik olarak belirlenebilmişken raşitizm için alt sınır kabul edilebilecek kesin bir değer saptanamamıştır. Farklı dozların verildiği çalışmalarda olmakla birlikte; sadece annesütü ile beslenen bebeklerde  “günlük 400 IU D vitamini” desteği ile serum vitamin D düzeyinin 50 nmol/l olduğu gösterilmiştir.

“The Institute of Medicine of the National Academies” , “The American Academy of Paediatrics”, “The Drug and Therapeutics Committee of the Lawson Wilkins Paediatric Endocrine Society, “The Canadian Paediatric Society” ve “The European Society for Paediatric Endocrinology”  infantlar için günlük 400 IU vitamin D desteği önermektedir. Ek olarak İngiltere’de “Birleşik krallık sağlık departmanlığı kılavuzlarında 5 yaşına dek D vitamin desteğinin sürdürülmesi önerilmekteyken, “The European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition” yüksek riskli infantlar için kış mevsimi boyunca 800-1000 IU D vitamini takviyesi önermektedir.

NOT: Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı en az 3 yaşına kadar çocuklar için 400 IU D vitamin desteğini önermektedir.

Arch Dis Child. 2012;97(4):387-389

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →