Yükleniyor...
Neredesiniz? :  Ana Sayfa  >  Çocuk Neonatoloji  >  Yenidoğanın Geçici Takipnesinde Kısıtlı Sıvı Tedavisinin Randomize Kontrollü Çalışması

Yenidoğanın Geçici Takipnesinde Kısıtlı Sıvı Tedavisinin Randomize Kontrollü Çalışması

Ekleyen:   /   01 Ekim 2012  /   Yorum Yok

Amaç: Yenidoğanın geçici takipnesi tanılı hastaların hastanede yatış sürecinde hafif sıvı kısıtlamasının etkisini değerlendirmek.

Çalışma Yöntemi: Bu ileriye dönük randomize kontrollü çalışmada 3. Basamak YBÜ’ ne yatan geçici takipne tanılı geç preterm ve term 64 yenidoğan standart sıvı tedavisi ve hafif kısıtlı sıvı tedavisi olarak randomize edilmiştir. Birincil olarak solunum desteği süresi, ikincil olarak yoğun bakımda yatış süresi, enteral beslanme başlangıç zamanı ve toplam hastane maliyeti saptanmak istenmiştir.

Sonuçlar: Sıvı kısıtlaması yan etkilere veya güvenli olmayan dehidratasyona neden olmamıştır. Sıvı kısıtlama stratejisi tüm çalışma topluluğunda birincil veya ikincil sonuçlar üzerine etkide bulunmamıştır. Sıvı kısıtlaması geçici takipneli yenidoğanlarda solunum desteği süresini (p:.008) ve hastane maliyetini (p: .017) belirgin olarak azaltmıştır.

Yorum:  Hafif sıvı kısıtlaması komplike olmayan geçici takipneli geç preterm ve term yenidoğanlarda güvenilir olduğu görünmektedir. Sıvı kısıtlaması solunum desteği süresinin azaltılması ve hospitalizasyon maliyetlerinin azaltılmasında faydalı olabilir.

J Pediatr 2012; 160:38-43.

Facebook Twitter Email

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazı da ilginizi çekebilir...

antenatal1

Antenatal Glukokortikoid Maruziyeti Ve Uzun Dönemde Aortik Fonksiyonlarda Ve Glukoz Metabolizmasındaki Değişiklikler

Devamını Oku →